Search

Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeniyle hem eğitim hem de iş hayatı uzaktan çalışma ve öğrenme sürecine girdi. Sürece hızlıca adapte olan yazılım firmaları uzaktan eğitim ve görüşme için programlar geliştirdi ve hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanıcılara sundu.

Uzaktan Eğitim Nedir ?

Mekan ve zaman olarak birbirlerinden ve kaynaklardan uzak olan bir eğitim modeli olan uzaktan eğitim pandemiden önce de zaten hayatımızda olan, birçok üniversitenin çeşitli programlar ve yazılımlar vasıtasıyla uyguladığı bir sistemdi. Özellikle sertifikalı eğitimler ve yüksek lisans öğreniminde aktif olarak kullanılan uzaktan eğitim, KPSS, ALES ve YDS hazırlık eğitimleri veren özel kurumlar tarafından da uzun yıllardır hem Youtube hem de kendi siteleri üzerinden yapılıyordu.

Sanılandan çok daha eskiye dayanan uzaktan eğitim ilk olarak 1700’lü yıllarda dönemin şartlarına göre posta sisteminin gelişmesine paralel olarak uygulanmaya başlamıştır. Televizyon ve radyonun insan hayatına girmesiyle beraber uzaktan eğitimde ikinci evreye geçilmiştir. 1960 ve 1970’li yıllarda açık üniversitelerin ortaya çıkmasıyla beraber de üçüncü evreye geçilmiştir. Dördüncü evre 1980’li yıllarda ortaya çıkan telekonferans sistemidir. Son dönem ise bilgisayar, internet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle başlamıştır.

Ücretsiz Uzaktan Eğitim Programları Nelerdir ?

İlk ve ortaokullar ile üniversitelerin kapatılmasıyla beraber uzaktan eğitim programları kullanımında büyük bir artış yaşanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim için TRT EBA TV’yi aktif ederek öğrencilerin evlerinden eğitim almasını sağlamış ve eğitimin kesintiye uğramaması noktasında büyük bir başarıya imza atmıştır.

Üniversiteler ve özel eğitim kurumları ise uzaktan eğitim için ücretli ve ücretsiz bir çok program kullanmışlardır. Ücretsiz uzaktan eğitim programları dendiğinde akla ilk gelen ise Zoom olmuştur. Zoom sayesinde hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler öğrencilerle anlık olarak uzaktan canlı ders yapmıştır.

Uzaktan eğitim programı denince akla gelen diğer programlar arasında Microsoft Teams ve Google Meets gelmektedir. Bu programlar da ücretsiz olarak uzaktan eğitim ve canlı toplantılar için sıklıkla kullanılmaktadır.

Uzaktan Eğitim Bölümleri

Pandemi sürecinde dersleri ve sınavları uzaktan yapan eğitim kurumlarının yanı sıra uzaktan eğitim ile eğitim alarak ikinci üniversite olarak mezun olabileceğiniz bölümler de bulunmaktadır.

İşte uzaktan eğitim ile ikinci üniversite okuyabileceğiniz 10 bölüm:

1) İşletme
2) Halkla İlişkiler ve Tanıtım
3) Gazetecilik
4) Uluslararası İlişkiler
5) Yönetim Bilişim Sistemleri
6) Bilgisayar Mühendisliği
7) Endüstri Mühendisliği
8) Çocuk Gelişimi
9) Dış Ticaret
10) Bilgisayar Programcılığı