Uzaktan eğitim nedir? Nasıl uzaktan eğitim hakkında bilgi sahibi olabiliriz? Hangi eğitim kurumları uzaktan ders vermektedirler?

Pandemi hadiseleriyle beraber yaygınlaşan uzaktan eğitim kültürünün geçmişi aslında oldukça eskiye dayanmakta. Pandemiden bağımsız olarak son birkaç senedir birçok eğitim kurumunun uzaktan ders vererek öğrenci yetiştirdiğine şahit oluyorduk. Bu tarz kurumlar genellikle uzaktan sertifika verme yöntemlerini kullanmaktalardı. Aynı zamanda açık öğretim liseleri ve fakülteleri gibi uzaktan diploma veren kurumlar da mevcut. Örnek vermek gerekirse açık öğretim fakülteleri aracılığıyla dört yıllık bir bölüm okuyarak diploma kazanma şansınız var. Alacağınız bu diploma ile beraber de mesleğinizi rahatlıkla idame ettirebilirsiniz. Uzaktan eğitim diplomalarının sunduğu şartlar genellikle örgün öğretimlerle benzer olmaktalar.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, uzaktan eğitim fiziksel olarak herhangi bir derse girmeden alabileceğiniz eğitimdir. İster internet üzerinden derslere katılarak bunu başarabilir isterseniz de ders kitaplarından yararlanarak sınavlara girebilirsiniz. Uzaktan eğitimde güdülen tek şart genellikle öğrencilerin sınavları eksiksiz bir şekilde geçebilmeleri oluyor. Fakat bazı kurumların devam zorunluluğu vererek de uzaktan eğitim sağladığını belirtelim. Örnek vermek gerekirse normal şartlarda örgün eğitim alan öğrencilerin online olarak derslere katılma zorunluluğu bulunmakta. Aynı şekilde bazı sertifika programlarında da bu zorunluluk mevcut. Dolayısıyla her uzaktan eğitimin devam zorunluluğu bulunmadığını söylemek yanlış olur.

İşin özünde uzaktan eğitim son derece verimli bir öğrenme aracıdır. Hatta uzman eğitimcilere göre ilerleyen yıllarda üniversite ve okul kavramı tamamen online sistemlere geçecek. Böylece öğrenciler okullara gitmeden, eğitimlerini uzaktan almaya devam edecekler. Uzaktan eğitimin örgün öğretime nazaran çok daha sağlıklı ve verimli olduğunu iddia eden bazı insanlar da mevcut. Uzaktan eğitim nedir sorusunu cevapladığımıza göre siz de istediğiniz alanda eğitim almaya başlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

En İyi Uzaktan Eğitim Programları Nelerdir ?

En iyi uzaktan eğitim programları nelerdir? Hangi programlarda iş bulma ya da para…

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim, pandemi ile birlikte hayatımıza girmiş kavramlardan biridir. Uzaktan eğitim, öğretici ve…

Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

Uzaktan eğitimin hayatımıza giriş yapması, çoğu eğitim kurumunun stratejilerini değiştirmesine ve tamamen uzaktan…

Uzaktan Eğitimin Faydaları Nelerdir ?

Uzaktan eğitim artık herkesin dilinde dolaşan bir kavram. X ve Y ( 2000…