Uzaktan eğitim veren üniversiteler ile siz de fiziksel olarak okula gitmeyerek diploma kazanabilirsiniz. Bütün bu üniversitelere göz atalım.

Son dönemin popüler öğretim stili uzaktan eğitim ciddi manada uygulanmaya devam ediyor. Pandemi şartlarından dolayı örgün öğretim veremeyen üniversiteler eğitimlerini uzaktan da olsa devam ettirmeye çalışıyorlar. Bu bağlamda hemen hemen bütün üniversitelerin aktif bir şekilde uzaktan eğitim verdiğini söyleyebiliriz. Pandemi şartları bitene kadar da bu durum böyle devam edecek gibi duruyor. Fakat uzaktan eğitim aracılığıyla diploma veren üniversitelerin de mevcut olduğunu belirtelim. Bu tipteki üniversiteler örgün eğitim kategorisine girmemektedirler. Açık öğretim fakültesi olarak tanımlanan bu tipteki üniversitelerin fakülteleri öğrencilerine uzaktan diploma vermektedir. Bunun için de açık öğretim fakültelerinin yapacakları sınavlardan geçer not almalısınız. Kendilerinin web sayfalarında bulunan ders videolarını ücretsiz bir şekilde izleyerek sınavlara çalışabilir, geçer not alabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

Türkiye’de açık öğretim fakültesi bulunan, yani uzaktan eğitim veren birçok üniversite bulunmakta. Bu üniversitelerden herhangi birisine internet ya da yetkili kurumlar üzerinden başvurarak kayıtlanma şansınız mevcut. Üstelik bu kayıtlanma için hiçbir şart gerekli değil. Sadece lise mezunu olmanız açık öğretim fakültesinde okumanız için yeterli. O halde gelin açık öğretim fakültesi bulunan üniversitelere yakından bakalım;

  • Anadolu Üniversitesi
  • İstanbul Üniversitesi
  • Atatürk Üniversitesi

Türkiye’de aktif olarak açık öğretim fakültesi bulunan üniversiteler bu şekildedir. Bu üniversitelerin istediğiniz bölümlerine kayıtlanarak siz de uzaktan eğitim alabilirsiniz. Açık öğretim fakültelerinde hem 2 yıllık hem de 4 yıllık bölüm alternatifleri bulunmaktadır. Bölüm diplomalarınızı kullanarak açık öğretim fakültesi diploması kabul eden her kurumda çalışmanız mümkün. Birçok devlet dairesi de açık öğretim diplomasıyla memur alımını kabul etmektedir. Uzaktan eğitim veren üniversiteler ile açık öğretim bitirerek siz de üniversite mezunu olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Ücretsiz Uzaktan Eğitim Programları

Uzaktan eğitim ve teknolojinin birleşmesi ile bizlere hayatı kolaylaştıran yüzlerce uygulama var. Tabii…

Uzaktan Eğitim Ders Programı Nasıl Öğrenilir ?

Uzaktan eğitim ders programı nasıl öğrenilir? Ders programını nereden takip edebiliriz? Dersleri nereden…

Ücretsiz Uzaktan Eğitim Programları Nelerdir ?

Uzaktan eğitim programları, son dönemlerde pandemiyle birlikte hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Uzaktan eğitim almak…

Uzaktan Eğitimde Verim Nasıl Arttırılır ?

Uzaktan eğitim, teknolojinin bize son armağanı olmakla beraber yeni neslin en büyük…