Uzaktan eğitim, teknolojinin bize son armağanı olmakla beraber yeni neslin en büyük avantajı olabilir. Hala adaptasyon sıkıntıları yaşansa da birçok yönden klasikleşmiş eğitimden daha verimli olan uzaktan eğitim, pandemi sonrası da hayatımızda var olmaya devam edeceğe benziyor.

Bu durumda uzaktan eğitim alan öğrenciler, zamanlarını nasıl daha verimli geçireceğinin yollarını aramaya başladı. Uzun süre masa başında ders dinleyen gençler, bu çabanın karşılığını en iyi şekilde almak istiyor. Bu yüzden en yüksek verimi almanızı sağlayacak birkaç davranışı listeledik!

Uzaktan Eğitimde Maksimum Verim Nasıl Alınır?

1-) Öğretmen İle Sürekli İletişimde Bulunmak

Uzaktan eğitimin, klasikleşmiş eğitimden en eksik yönü öğretmen – öğrenci iletişiminin azalmasıdır. Bu durumu farkederek önüne geçecek olan öğrenciler, rakiplerinden birkaç adım öne geçebilir.

Eğer öğrenci, öğretmeni ile iletişimi arttırmak istiyorsa sık sık konu ile ilgili sorular sormalıdır. Anlaşılmayan yerlerin anında öğrenilmesi, öğretmen tarafından erkenden yoklamasının yapılması şüphesiz verimi arttıracaktır.

2-) Dersi Kaydetmek

Çok etik bir yöntem olmamakla beraber, dersin öğretmeninden izin alınıp yapılması, verimi arttıracaktır. Öğrenci, canlı ders esnasında, dersi kayıt altına alabilir. Böylece ders sonrası dersi tekrar izleyip anlamadığı yerlerin üzerinden tekrar geçebilir.

3-) Not Tutmak

İster klâsik ister uzaktan eğitim olsun en kilit nokta not tutmaktır. Not tutmak, bilgileri beyne daha sağlam yerleştirir. Dolayısıyla bilgilerin unutulma süresi daha da uzar.

Canlı ders sırasında gerekirse hocanın sözü kesilip, not alınmalıdır. Eğer öğretmen notlarını belirgin ve düzgün bir şekilde ekranda gösteriyorsa ekran görüntüsü alınıp, ders sonrası yazma işlemi gerçekleştirilebilir.

4-) Kısa ve Sık Molalar

Uzaktan eğitimde yapılması gereken önemli şeylerden biri de mola vermektir. Bu molalarda gerekirse balkona, cama çıkılmalı; gözler mümkün olduğunca dinlendirilmelidir. Zaten uzun süredir ekrana bakan bir göz, koltukta tamamen hareketsiz duran vücut hareket etmek başka ortamlara gitmek isteyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Uzaktan Eğitim Programı Nedir?

Uzaktan eğitim programı, günümüz şartlarından dolayı oldukça bilinen ve çoğu eğitim kurumları tarafından…

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim, pandemi ile birlikte hayatımıza girmiş kavramlardan biridir. Uzaktan eğitim, öğretici ve…

EBA TV Uzaktan Eğitim Giriş Nasıl Yapılır ?

EBA TV uzaktan eğitim giriş nasıl yapılır? Hangi cihazlardan EBA’ya ulaşabiliriz? Bütün bu…

Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

Uzaktan eğitim veren üniversiteler ile siz de fiziksel olarak okula gitmeyerek diploma kazanabilirsiniz.…